Jak robić zakupy w czasie pandemii?

By in ,
285
Jak robić zakupy w czasie pandemii?

Zakupy to etap, który ma decydujący wpływ na to czy marnujemy żywność oraz to ile jej marnujemy. Jeśli już na tym etapie popełnimy błędy, przyczyni się to do tego, że w efekcie zmarnujemy więcej jedzenia. Zakupy są także ważne w obecnym czasie – teraz okazuje się, że tak naprawdę nie potrafimy ich robić tak, aby nie marnować żywności (i pieniędzy).

Jak układać menu?

Zanim wybierzemy się do sklepu musimy przemyśleć czego tak naprawdę potrzebujemy. Dlatego musimy rozpocząć od przejrzenia swoich zapasów – tego co mamy w szafkach, lodówce, spiżarni. Posprawdzajmy co mamy i jaka jest data przydatności do spożycia tych produktów.

Bazując na zapasach, opracujmy menu na kolejny tydzień. Niech te produkty będą bazą. Pozostałe rzeczy, których nam brakuje wpiszmy na listę zakupów.

PRO TIP: Jadłospis opracujmy w porozumieniu z pozostałymi domownikami. Powinny znaleźć się w nim te dania, które lubią wszyscy.

PRO TIP 2 – Zastanów się, czy wszystkie posiłki będziesz spożywać w domu, czy masz zaplanowane jakieś spotkania, wyjścia. jeśli tak to uwzględnij ten fakt w opracowywanym jadłospisie.

Jak robić listę zakupów?

To zależy od tego, czy jesteśmy tradycjonalistami, czy też lubimy nowinki 🙂 Dla pierwszej grupy osób polecamy kartkę i długopis. Druga grupa może wybrać aplikacje. Ich wybór jest naprawdę bardzo duży. Ich zaletą jest między innymi to, że możemy je dzielić z pozostałymi domownikami i na bieżąco widzimy, czy ktoś coś kupił z naszej listy. Dodatkowo aplikacje mają również powiadomienia o promocjach i cenach, możliwość głosowego dodawania produktów, możliwość układania produktów z listy według sklepowych alejek.

Bez względu na to jaką formę wybierzemy, na liście powinny znaleźć się tylko te produkty, które będą nam potrzebne w danym czasie (np. w danym tygodniu, jeśli robimy zakupy raz na tydzień).

Nie wpisujmy produktów, na które nie mamy pomysłu, których raczej nie wykorzystamy.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Mamy już porządek w szafkach, ułożone menu i listę zakupów. Możemy udać się do sklepu. O czym musimy jeszcze pamiętać?

Nigdy nie rób zakupów z pustym żołądkiem. Gdy jesteśmy głodni, tracimy zdrowy rozsądek i kupujemy zbyt dużo żywności, często takiej, która nie mieści się w definicji ,,zdrowego jedzenia” :).

Uważaj na promocje. To prawda, można na nich zaoszczędzić, ale gdy kupujemy produkty, których potem nie wykorzystamy to finalnie na tym tracimy. Zanim kupimy coś tylko dlatego, że jest na to promocja, zastanówmy się, czy na pewno tego potrzebujemy i czy na pewno zdążymy to wykorzystać.

W sklepie sprawdzajmy daty przydatności do spożycia. Nie bierzmy produktów, których nie zdążymy zjeść zanim się przeterminują.

Kupujmy tyle ile potrzebujemy. Jeśli potrzebujemy mniej jakiegoś produktu niż zawiera jego tradycyjne opakowanie, wybierzmy produkt, który można kupić na wagę. Wtedy kupimy dokładnie tyle, ile potrzebujemy.

Jeśli to możliwe to kupujmy od lokalnych producentów i rolników. Nie tylko wspieramy w ten sposób lokalny biznes, ale również dbamy o środowisko 🙂