Gdzie uzyskać pomoc? Małopolska i Kraków

By in
444
Gdzie uzyskać pomoc? Małopolska i Kraków

Obecna sytuacja jest trudna dla nas wszystkich. Ze względu na konieczność ograniczenia poruszania się wiele osób znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. W odpowiedzi na ten problem pojawiło się wiele inicjatyw i grup pomocowych, które pomagają osobom w trudnej sytuacji wynikającej z panującej epidemii.

Gdzie uzyskać pomoc? Małopolska i Kraków

My, jako Bank Żywności w Krakowie pracujemy normalnie. Nadal współpracujemy z organizacjami partnerskimi, przekazując im uratowaną żywność. Przypominamy, iż nie wydajemy żywności osobom indywidualnym.

W dalszym ciągu realizujemy również program POPŻ, ratujemy żywność ze sklepów, odbieramy darowizny i przekazujemy je współpracującym z nami organizacjom.

Zostaliśmy również włączeni w pomoc osobom w kwarantannie. W tym zakresie współpracujemy z lokalnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej. Schemat działania obrazuje poniższa grafika.

Gdzie jeszcze można uzyskać pomoc?

W głowach wielu pojawiło się wiele pytań. Szczególnie dla osób starszych jest to bardzo trudny okres. Pojawia się wiele pytań: Jak zrobić zakupy? Co ze zwierzętami domowymi? Z kim porozmawiać? Komu się wyżalić?

Dla ułatwienia zebraliśmy miejsca, gdzie można uzyskać pomoc. Lista ta będzie na bieżąco uzupełniana:

KRAKÓW:

 • Program ,,Zakupy dla Seniora” realizowany przez MOPS Kraków. Projekt adresowany jest do mieszkańców Krakowa w wieku powyżej 60 roku życia, którzy zamieszkują samotnie lub z drugą osobą w podeszłym wieku lub z niepełnosprawnością, a związku ze stanem zagrożenia epidemicznego nie powinni opuszczać domu. Potrzeby w tym zakresie mogą również zgłaszać niepełnosprawni po 18 roku życia, którzy mieszkają sami.
  • Zgłoszenia przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pod numerem telefonu +48 887 202 948 w terminie od poniedziałku do piątku od godz. 8.00  do godz. 14.30 lub na adres: senior@mops.krakow.pl
  • Więcej informacji o projekcie: TUTAJ
 • Wsparcie psychologiczne – Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie (OIK) uruchomił całodobowe i nieodpłatne wsparcie psychologiczne. Zaproszenie do rozmowy z psychologami OIK kieruje zwłaszcza do chorych, samotnych, seniorów, osób objętych kwarantanną, a także do wszystkich, którzy źle znoszą sytuację odosobnienia, boją się o swoją przyszłość czy też czują się teraz opuszczeni i smutni.
  • Jeśli potrzebujesz porozmawiać i uzyskać pomoc specjalisty – zadzwoń pod numer telefonu: 12 421 92 82 czynny przez całą dobę lub pod numer 502 273 430 czynny w godzinach 8.00–20.00.
 • Grupa Widzialna Ręka – grupa, gdzie można poprosić o wsparcie lub zaoferować pomoc innym. Wolontariusze oferują tutaj swoją pomoc w zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psa, wykupieniu leków.
 • Aplikacja pomocowa – IHelpYou – miejsce, gdzie każdy może zaoferować swoją pomoc w jakiejś konkretnej sprawie, np. w wyprowadzeniu psa. Możemy tutaj znaleźć wolontariusza, który pomoże nam w sytuacji, gdy nie możemy wychodzić z domu.
 • Pomoc/porady/wsparcie w rozwiązaniu bądź próbie rozwiązania problemów związanych z nadzwyczajnym czasem i wydarzeniami – Instytut spraw społecznych UP
  • Więcej informacji – TUTAJ.
 • Akcja ,,Obiady dla serniorów” – to projekt portalu KRKNews oraz restauracji u Babci Maliny. Wspólnie ufundowali oni obiady, które otrzymają najbardziej potrzebujący seniorzy.
  • Zgłoszenie przyjmujemy mailowo pod adresem obiad@krknews.pl.
  •  Obiady (zupa + drugie danie ustalane przez restaurację) przeznaczone są dla osób powyżej 70. roku życia z dzielnicy Śródmieście i Krowodrza. Wiadomość musi zawierać imię, nazwisko i adres osoby, do której ma trafić obiad.
  • Więcej informacji – TUTAJ.

MAŁOPOLSKA

NIEPOŁOMICE:
 • W Niepołomicach uruchomiono specjalnego e-maila: pomocdlaseniora@niepolomice.eu, pod którym można zgłaszać, że ktoś potrzebuje sąsiedzkiej pomocy.
 • Sąsiedzką pomoc oferują seniorom także strażacy z jednostki OSP w Podłężu (można dzwonić pod nr tel. 536 401 014, 530 941 444) oraz Klub Sportowy Tęcza Słomiróg (tel. 602 652 906).
 • Ponadto na Fecebooku ruszyła akcja „Widzialna ręka – Niepołomice”, w ramach której organizuje się grupa pomocowa.
MAKÓW PODHALAŃSKI:
 • W Makowie Podhalańskim i okolicach miejscowe OSP “Maków Dolny” rozpoczyna akcję “zakupy dla seniora” można do nich zadzwonić i zamówić określone produkty a druhowie pojada do sklepu zrobią sprawunki podwiozą do domu gdzie przekażą prowiant i odbiorą pieniądze.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)